Ghid electoral psihologic – și eu cu cine votez?
Categoria 1 – EMOȚIONALUL – Votez în funcție de ce SIMT eu
Votez cu mine. Nici nu încape vorbă să votez pe ALTCINEVA! Dacă eu aș candida, oare cu cine aș vota? Oare nu mi-aș dori să fiu eu cel care ia DECIZII importante pentru soarta țării? Oare nu aș fi exact persoana potrivită care crede că știe exact ce nu funcționează bine în România?
Însă nu am abilități de președinte de țară, nici dorințe de putere, sunt perfect conștient de asta, și atunci nu candidez. Dar asta nu mă împiedică să votez CU MINE. Metaforic vorbind. Sau mai exact, să dau votul meu candidatului pe care îl PERCEP a fi asemănător mie. Celui compatibil cu modul MEU de gândire.
Întotdeauna vor fi candidați pe care îi voi PERCEPE a fi mai apropiați de MINE, de tiparul MEU de gândire. Oameni cu care am IMPRESIA că rezonez. Și cărora voi avea tendința să le acord votul meu.
Prin urmare, multă lume e tentată să se auto-voteze, prin INTERMEDIUL unei persoane pe care o PERCEPE ca fiind asemănătoare ca mod de gândire și ca tipar de personalitate! Estimez că 10-20% dintre români funcționează așa. Folosind LOGICA în combinație cu EMOȚIA. Și votând emoțional în final, deoarece emoția tinde să domine logica.
Categoria 2 – MEMBRUL UNEI TURME – Votez în funcție de ce TREBUIE
O altă categorie, probabil cea mai mare și mai importantă de votanți, este cea care are tendința de A URMA TURMA. Cu cât nivelul de inteligență emoțională ne este mai redus, cu atât PĂREREA noastră tinde să fie mai neclară. INDECIZIA este omniprezentă la oamenii slabi, cu tipar de personalitate nestructurat, infantil, evitant.
Mai bine EVIT votul, decât să fac ceva GREȘIT. Frica de a nu greși conduce acest tipar de personalitate. Ei nu votează MODELUL lor, pentru că nu sunt capabili să îl observe și evalueze! Acest tipar doar IMITĂ turma. Și face eforturi de a se adapta unui TREND. A se lipi la un GRUP la modă, care să îi spună ce TREBUIE să facă!
Tiparul evitant nu are un candidat preferat, și nici capacitatea de a-și forma o părere PROPRIE. Gura lumii contează mult pentru el, și teama de a nu se face de râs PREDOMINĂ în luarea DECIZIILOR sale. Care de fapt sunt deciziile altora. Impuse prin intermediul cuvântului TREBUIE. Cu conotația de TREBUIE NEAPĂRAT!
Acești indivizi au fost bine dresați să urmeze ordine. Și să execute comenzi. Sunt o formă de roboți umani creați de sistemele totalitare. Genul care își abandonează emoțiile, necesitățile și pasiunile de dragul ideii de a urma TURMA, de a fi ACCEPTAȚI și PROTEJAȚI de ea sau a nu fi răniți. Uneori se afiliază unui partid, alteori unei religii, sau unei grupări infracționale. Și pot fi ușor manipulați să devină fanatici, susținând o idee, un grup sau o organizație cu care de fapt nu au nimic comun.
Acești indivizi formează MASA DE MANEVRĂ electorală pentru care se bat cei din mass-media. Candidații nu li se adresează, că ei oricum sunt surzi și orbi. Incapabili să decidă cine e potrivit pentru ei. Și dornici să se ALIPEASCĂ unui grup important de putere. Care să le valideze alegerea. Peste 60% din populația țării funcționează așa. Spiritul de turmă nu doarme.
Categoria 3 – RAȚIONALUL – Votez în funcție de ce CRED eu că e mai bine
Sau votez răul cel mai mic. Trăiesc cu credința că unii candidați sunt cinstiți, și vor binele poporului. Mă informez, caut, mă uit la știri, citesc, urmăresc discursul candidaților. Și încerc să evaluez, să analizez sau să ALEG în mod real. Apoi, dacă observ ceva CREDIBIL, spun și altora, influențez, susțin.
Folosesc mult logica, gândirea analitică și informațiile disponibile. Însă la un moment dat se umple paharul. Ambiguitatea, manipularea și mai ales EXCESUL de informații determină majoritatea oamenilor din această categorie să ABANDONEZE logica. Și să se alipească TURMEI. Mai puțin de 10% din cei care votează reușesc să rămână în această zonă. Însă cei mai mulți nu reușesc să găsească un candidat care să merite votul lor. Fapt pentru care vor vota pe negativ, adică ÎMPOTRIVA altui candidat pe care îl percep a fi incapabil, inadecvat sau periculos pentru țară.
Categoria 4 – nu votez deloc
Această categorie conține jumătate din oamenii aflați în categoriile de mai sus.
Unii RAȚIONALI constată că primii candidați, cu mari șanse, sunt simple marionete, și nici unul nu le merită votul. Și refuză să voteze, cu argumente logice.
Cei EMOȚIONALI nu reușesc să rezoneze întotdeauna cu cineva, și nu sunt dispuși să ofere votul lor celor care nu îl merită.
Iar cei cu SPIRIT DE TURMĂ imită alte persoane care se declară scârbite de TOATĂ clasa politică (generalizare) și refuză să mai dea votul cuiva, deoarece nu mai CRED în sistem. Trăind cu convingerea disfuncțională că TOȚI sunt la fel. Și pierzând complet încrederea în acesta. Pot fi ușor deturnați spre mișcări de stradă și haos, sub pretextul unei revoluții care va schimba sistemul. Rămân tot masă de manevră, chiar dacă nu merg la vot.
Votez cu cine cred că e bun
Desigur că lupta electorală se duce în special pentru TURMĂ, cea care IMITĂ, și care urmează disciplinată manipularea mass-media. Deoarece ea PREDOMINĂ NUMERIC. Și nu are o opinie formată, clară. Fiind capabilă să migreze rapid de la un pol la altul, de la dreapta spre stânga, de la centru spre extreme sau de la democrație la totalitarism.
Însă celelalte două categorii, mai reduse numeric, având împreună sub un sfert din electorat, par a fi mult mai importante, deoarece azi și ele pot INFLUENȚA masele din cealaltă categorie. Și aici depinde în ce măsură acestea își formează părerile de la alte persoane, sau de la televizor.
Dacă până acum monopolul influențării era deținut de televiziuni, treptat, rețelele de socializare tind să ofere spațiu și celor care chiar gândesc. Însă vocea lor se va pierde în final, și trendul OFICIAL (sau perceput ca atare) va ghida 60-70% din voturi către 3-4 partide mari.
Masa de manevră din TURMĂ va UITA complet problemele din trecut sau dosarele penale ale candidaților, minciunile lor sau eșecurile recente, și va vota așa cum percepe ea că TREBUIE. Sau mai exact, așa cum i se INDUCE de către mass-media.
Partea interesantă e că o bună parte din turmă va urma liderii noi, și tendințele de pe rețelele de socializare! Dar și acolo MONOPOLUL e ușor de cumpărat cu banii, și incomozii vor fi BLOCAȚI sub pretextul igienizării conținutului. Așa că rămâne un minim 60% masă de manevră din turmă, ale căror voturi pot fi lesne redirecționate cu bani, prin intermediul unor trenduri impuse de televiziuni și presă.
Iar vestea bună e că lumea se trezește, și de la un an electoral la altul, raționalii și emoționalii sunt tot mai mulți. Oameni care încep să gândească și să analizeze argumente și fapte. Estimez că în mai puțin de 20 de ani TURMA MANEVRABILĂ va scădea la mai puțin de jumătate, și asta se va vedea la REZULTATE.
Tu din care categorie faci parte? Lasă-mi un comentariu cu categoria și argumentele tale.




