DEVINO CONȘTIENT DE VALOAREA TA!
Oprește DEVALORIZAREA și AUTOSABOTAREA propriei persoane !

Percepția TA asupra potențialului tău real este adesea DISTORSIONATĂ !
Doar o percepție POZITIVĂ asupra ta iți va putea crea ATITUDINEA necesara atingerii succesului !
Permite-mi să-ți explic CUM poți să-ți schimbi ușor și repede viziunea asupra vieții tale !
Înscrie-te pentru o discuție ONLINE pe care ți-o ofer GRATUIT !
Nume
E-mail
Telefon
Cât este 3 + 4?
completați toate câmpurile...


Pagina mea de Facebook

Dă-ți voie să mai și greșești!

greșești

Dă-ți voie să mai și greșești!

greșești și să fii mândru de asta! Este calea ta spre eliberare! Doar așa vei putea depăși blocajul mental al perfecționismului! Doar astfel vei elibera CREATIVITATEA copilului tău interior!

Ai fost dresat să nu greșești!

Când ești copil, adori să faci toate lucrurile. Le faci pur și simplu, fără să te preocupe dacă vor ieși BINE sau nu. Chiar noțiunile de BINE sau GREȘIT lipsesc din mintea copilului!

El pur și simplu FACE! Este CREATIV, pentru că lipsește acel FACTOR CRITIC al minții! Orice ar face, este bine primit! Intervine însă societatea și sistemul de învățământ. Care pun accent major pe GREȘELI!

Ți se dau pagini întregi de memorat. Și dacă uiți data exactă la care a început războiul cutare contra tribului primitiv cutare, se cheamă că AI GREȘIT! Iar dacă GREȘEȘTI, ești PENALIZAT. PEDEPSIT cu o notă mică!

Ce se întâmplă dacă greșești?

Păi simplul fapt că ești pedepsit în urma greșelii arată clar: ești INADECVAT, DEFECT, PROST! Asta PERCEPE orice copil atunci când este PEDEPSIT! Orice penalizare transmite copilului un MESAJ clar: Nu ești bun!

Prin urmare, apare sentimentul de RESPINGERE. Unul din cele două mesaje principale pe care copilul le poate primi. Încă din primele ore de după naștere!

  • Primul, cel pozitiv, este ceva de genul: Te dorim, te-am așteptat, și te vom PROTEJA! Lumea e bună!
  • Al doilea, cel negativ, este dur: Nu te dorim, nu te vrem, nu te vom proteja. Deci, vei rămâne singur ABANDONAT, și VEI MURI!

Tu ce mesaje ai primit în copilărie?

Copilul așteaptă în permanență o CONFIRMARE de la adultul în grija căruia se află. Despre faptul că va fi ACCEPTAT, PROTEJAT, ÎNGRIJIT! El este perfect conștient, instinctiv, că poate supraviețui doar dacă primește mesajul POZITIV!

La fel, știe că mesajul NEGATIV poate însemna ABANDONUL! Și FRICA DE MOARTE îi poate fi transmisă, indirect și INVOLUNTAR, de orice mesaj de RESPINGERE! Inclusiv de noțiunea de PEDEAPSĂ!

Cu cât mesajele NEGATIVE, de inadecvare, sunt mai dese, cu atât această FRICĂ INSTINCTIVĂ este mai puternică! Și cu atât EFORTUL copilului de a atrage atenția și a schimba perspectivele adultului vor fi mai mari!

Așa se naște perfecționismul!

Nevoia copilului de a lupta pentru SUPRAVIEȚUIRE este exprimată prin dorința sa de a fi ACCEPTAT, ÎNGRIJIT și IUBIT. Iar EFORTURILE sale în această direcție vor fi intense.

Cu cât copilul este mai inteligent, și mai CONȘTIENT că depinde de adulți, cu atât el va face EFORTURI mai mari de a intra în grațiile lor! Adesea, aceste preocupări sunt atât de intense încât duc la eforturi exagerate.

Copiii ajung să exceleze în domenii care nu le plac. Ajung să-și consume majoritatea resurselor de energie vitală. Doar pentru a SCHIMBA percepția adulților despre ei! Deci perfecționismul este unul din modurile lor de supraviețuire!

De ce olimpicii nu au o viață fericită?

Dorința de a face lucrurile bine, de a nu face greșeli, arată o frică majoră. Frica de a nu fi respins. Oamenii cu acest tipar disfuncțional ajung adesea să reușească în profesie. Dar suferă enorm în viața personală!

Întreaga lor energie este dirijată UNIDIRECȚIONAL. Astfel excelează la memorare, la logică, la reproducerea fidelă a unor tipare. Însă EMOȚIONAL rămân blocați la nivelul fricilor primare. Fiind preocupați în permanență de a fi ACCEPTAȚI.

Fapt pentru care se zbat să reușească măcar profesional. Chiar dacă asta presupune sacrificii imense. Inclusiv acceptarea supunerii necondiționate față de alte persoane.

Perfecționismul înseamnă de fapt frică majoră!

Iar perfecționistul are de învățat. De exersat cum să se elibereze de această frică! Abia după aceea va reuși să funcționeze corespunzător. Și să relaționeze de la egal la egal cu alte persoane.

Altfel, atitudinea sa de subordonare va fi principalul său blocaj social. Astfel că social sau emoțional va trăi izolat în fricile sale. Frica de greșeli, amplificată, îi va face viața o corvoadă.

Poți să înveți eficient doar din greșeli!

Dacă elimini frica, și înveți să faci greșeli fără să te temi, vei începe, în sfârșit, să progresezi. Să înveți cum să faci lucrurile să se întâmple! Este singura cale! Amintește-ți doar cum ai învățat să conduci!

Ai urcat la volan și ai condus, deși greșelile erau ceva obișnuit! Rolul instructorului era să frâneze doar în situații de urgență! După care ți-ai luat carnetul. Și ai condus având alături o altă persoană.

Una mult mai fricoasă, mai speriată. Și mai critică decât instructorul. În acel moment, frica de greșeli te-a blocat. Iar o parte din posesorii de carnet, în special cei perfecționiști, au refuzat să mai conducă vreodată!

Deși au dobândit, juridic vorbind, acel drept! Ceilalți învață să conducă greșind. Chiar dacă unele greșeli, mai ales la viteze prea mari, pot costa chiar vieți omenești!

Vrei să te învăț să greșești?

Rolul meu e să fiu alături de tine. Și când greșești. Să te ajut să vezi unde ai greșit. Sau mai ales să-ți explic de ce (clic AICI). Odată ce ai înțeles procesul, te vei simți liber să greșești.

Iar când începi să greșești fără frică, vei începe să vezi lucrurile mai clar. Să le faci tot mai bine. Greșelile tale vor deveni astfel tot mai rare. Iar CURAJUL tău îți va permite să treci peste ele cu ușurință! Important e că acum ȘTII de ce ți-e frică de greșeli!

 

Daca ti-a placut articolul da-i un share!Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Pin on Pinterest0

Rezonezi cu ceea ce scriu?

Te pot ajuta să te transformi din „omul care urmează părerile altora” în „omul cu încredere în forțele proprii care și-a găsit propria intuiție interioară.”

Înscrie-te la o ședință gratuită cu mine și hai în grupul oamenilor care au preluat controlul propriei vieți!



Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *